DİSK (@diskinsesi )

DİSK

Bio Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu
İmza metni: bit.ly/3bDgCqz

Tweets 39,0K
Followers 92,8K
Following 48
Account created 28-08-2013 13:29:55
ID 1707273396

TweetDeck : Bunun adı salgının fırsata çevrilmesidir.
Salgında toplumun ihtiyacı sürekli işverenlerin çıkarlarını gözeten düzenlemeler değil, işçilerin iş, gelir ve yaşam güvencelerini sağlamaya dönük düzenlemelerdir.
BİRLEŞİK METAL-İŞ
Genel Yönetim Kurulu

Android : Ücretsiz izni meşrulaştırmaya ve işçileri sefalete mahkûm etmeye yönelik olan böyle bir düzenleme asla kabul edilemez. twitter.com/diskinsesi/sta…

TweetDeck : Özetle, ücretsiz izni meşrulaştırmaya ve işçileri sefalete mahkûm etmeye yönelik olan böyle bir düzenleme asla kabul edilemez.
disk.org.tr/2020/04/isten-…

TweetDeck : 15 Mart 2020’den bu yana ücretsiz izne ayrılan ve işten çıkarılan ancak işsizlik ödeneğinden yararlanma şartlarını yerine getiremeyen işçilere İşsizlik Sigortası Fonundan ödeme yapılması bizim taleplerimiz arasında yer almakla beraber öngörülen 1177 TL kabul edilemez.

TweetDeck : Covid-19 süresince işçilerin çoğunluğu günde 39 TL’ye, ayda 1.177 TL’ye mahkûm ediliyor.
Bu yolda işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği devreden çıkarılıyor ve bunun yerine ayda 1177 TL ile ucube bir ücretsiz izin uygulaması getirilmiş oluyor.
disk.org.tr/2020/04/isten-…

TweetDeck : Taslakta yer alan miktar, asgari ücretle çalışan bir işçiye ödenen en düşük işsizlik ödeneği ile aynı miktardır. Örneğin kısa çalışma ödeneği uygulanacak olsaydı 1.752 TL ile 4.381 TL arasında ödenek alacak işçiye sadece 1.177 TL ödenmesi planlanıyor.
disk.org.tr/2020/04/isten-…

TweetDeck : Taslağa göre fesih yasağı uygulanan hallerde işveren işçiyi ücretsiz izne ayırabilecek. Yasa teklifi işçileri ücretsiz izne mahkûm ediyor. Ücretsiz izin meşrulaştırılamaz! Hükümet İşsizlik Sigortası Fonundan işçiye daha az ödeme yapmak için yeni bir yol icat etmeye çalışmakta

TweetDeck : Öncelikle taslağın hazırlanma ve açıklama biçimi doğru değildir. Sosyal taraflarla paylaşılmadan ve onların görüşüne sunulmadan taslağın açıklaması her zamanki “ben yaptım oldu” zihniyetinin devamıdır. Salgınla mücadele böyle olmaz. Ortak akılla olur.
disk.org.tr/2020/04/isten-…

TweetDeck : İşten çıkarmaların yasaklanması önerimizin doğruluğunu herkes anladı, en geç hükümet anladı ama görünen o ki milyonlarca işçinin yaşadığı sorunları anlamakta hala zorluk çekiyorlar.
Bu taslakla yapılan düzenlemeler sadece geç değil aynı zamanda oldukça ciddi sorunlar taşıyor+

TweetDeck : İşten çıkarmalar yasaklansın! Ücretsiz izne ve sefalet ödeneğine hayır
disk.org.tr/2020/04/isten-…

TweetDeck : DİSK-AR (DİSK-AR) COVID-19 Salgını Günlerinde Türkiye’de Sendikalaşmanın Durumu Araştırmasını yayımladı. O araştırmaya dair gazete haberleri 👇
Araştırmanın tamamı için ➡️
disk.org.tr/2020/04/disk-a…

TweetDeck : Yeni kanun tasarısı Geçici süreyle işçiyi işten çıkartma ücretsiz izine çıkart, Biz ona işsizlik sigortasından günlük 39 lira verelim diyor. 3 ay sonra geçici fesih yasaklama maddesi kalkacak işverenler işçileri yine çıkartabilecek ama ücretsiz izin işçilere yadigar kalacak!!! twitter.com/BirlesikMetal/…

TweetDeck : Düynya genelinde 250’den fazla gazetecinin tutuklu olduğunu belirten CPJ “Yetkililer bu siyasi mahpusları derhal ve koşulsuz olarak tahliye etmelidir” dedi.
#Perşembe twitter.com/Disk_Basin_is/…

TweetDeck : Özetle tasarının bu şekilde yasalaşması kabul edilemez. İşten çıkarılması yasaklanan işçilere en az asgari ücret düzeyi olmak üzere, 4.381 TL'ye kadar ödeme yapılmalıdır. Zorunlu/acil işler dışındaki tüm işler durdurulmalı ve işleri durdurulan işçilere de aynı ödeme yapılmalıdır

TweetDeck : "PTT'de masalar yan yana. Önlem aldık diyorlar. Eldiven ve maskeyle önlem alınmıyor."
#sondurumum twitter.com/zankamedya/sta…